آرپناه، آبشاری در لالی

شهرستان لالی از یک سو به رشته کوه های زاگرس منتهی می شود و یا به عبارت دیگر در قلب زاگرس جای گرفته است و دارای آب و هوای نسبتا معتدلی می باشد که البته در ماه های گرم سال از گرمای استان خوزستان در امان نمی باشد.

به گزارش کوهیران نیوز ، آرپناه واقع در شهرستان لالی در شمال شرقی استان خوزستان است. این مکان با مناظری زیبا و آب و هوای دلپذیر هرساله پذیرای مسافران زیادی از سراسر استان و کشور است. آب آبشارها ی این منطقه از چشمه هایی تامین میشوند که در نزدیکی آبشارها قرار دارند. این آبها با طی مسیری طولانی و پیوستن به آب چشمه تلوک (بی بی ترخان) و آب شور (سور) در پایین دست به رود کارون می ریزند. در طول مسیر چند آسیاب نیز وجود دارد که آسیاب ‌های پلنگ و نهنگ از مشهورترین آنها هستند.

آرپناه در ۴۵ کیلومتری شهرستان لالی در شمال شرقی استان خوزستان واقع شده و یکی از مناطق دیدنی و خوش آب و هوای شهرستان لالی و استان است. قرار گرفتن این مکان در بین کوه ها و وجود خود آبشار باعث خنک شدن این مکان در تابستان ها شده است، همچنین نزدیک بودن چشمه به آبشار باعث خنک بودن آب آن شده که آب تنی در آنرا در فصل گرم تابستان لذت بخش میکند. در سالهای اخیر پروژه تجهیز و ایجاد زیرساخت ها توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این مکان انجام شده که احداث پل عابر پیاده برای ارتباط طرفین رودخانه آبشار، احداث نمازخانه، ساختن آلاچیق و سکوهای بتنی برای مسافران، احداث پارکینگ و سرویس بهداشتی از موارد این پروژه است.

شهرستان لالی از یک سو به رشته کوه های زاگرس منتهی می شود و یا به عبارت دیگر در قلب زاگرس جای گرفته است و دارای آب و هوای نسبتا معتدلی می باشد که البته در ماه های گرم سال از گرمای استان خوزستان در امان نمی باشد. با احداث پروژه سد جدید گتوند و احداث یکی از بهترین پل های کابلی خاورمیانه در این منطقه لالی موقعیت شبه جزیره ای به خود گرفته است به گونه ای که از سمت شمال محصور به رودخانه آبشور، از سمت شرق محصور به رودخانه چیتی و آب ماهیک، ازسمت غرب محصور به رودخانه زیورو و از سمت جنوب محصور به رودخانه کارون می باشد. از راه های ارتباطی این شهرستان می توان به جاده های لالی – مسجدسلیمان که عامل ارتباطی مردمان لالی و مسجدسلیمان است، جاده ی لالی – دزفول که عامل ارتباطی بین شهرستان های لالی، سردشت و دزفول است، جاده گتوند که عامل ارتباطی شهرستان های لالی، گتوند و شوشتر است و جاده لالی – اندیکا که عامل ارتباطی این دوشهر و اتصال به استان چهارمحال و بختیاری است، اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های مجازی

آمار  بازدید:

207073 : بازدید کل
212 : بازدید امروز
318 : بازدید دیروز
0 : کاربران آنلاین
logo-samandehi

Powered by Diarylan.com