هشدار جوي روزهاي پنجشنبه و جمعه(٣٠ دي ماه و ١ بهمن ١٤٠٠)

فعاليت سامانه بارشي و سرد همراه با وزش باد شديد و خيلي شديد، كولاك شديد و احتمال وقوع بهمن

اجتناب از صعود به ارتفاعات تهران بتدريج از صبح پنج شنبه تا اوايل صبح جمعه

 

بتدريج از عصرو شب چهارشنبه سامانه بارشي و سرد وارد كشور مي شود موجب باد شديد، افزايش ابر و بارش برف و كولاك در مناطق شمالغرب كشور مي شود
صبح پنجشنبه با حركت به شرق اين سامانه، علاوه بر ارتفاعات شمالغرب، غرب، براي ارتفاعات زاگرس شمالي و مركزي، ارتفاعات تالش، البرز غربي ، ارتفاعات زنجان، همدان، مركزي، قزوين بارش برف و وزش باد شديد و كولاك شديد ، مه آلودگي و افت محسوس دما اتفاق مي افتد.
قبل از ظهر پنجشنبه علاوه بر مناطق ذكرشده، بارش برف در البرز مركزي با وزش باد شديد و خيلي شديد و كولاك شديد آغاز شده و بتدريج به ارتفاعات البرز شرقي تسري مي يابد.
طي بعدازظهر پنجشنبه تا اوايل صبح جمعه، كل پهنه كوهستان البرز با بارش برف و وزش بادشديد و كولاك همراه است. بنابراين شرايط براي سرمازدگي و همچنين وقوع بهمن مهياست.

جمعه تمركز و شدت بارش برف متعلق به ارتفاعات شرق مازندران، شمال سمنان ، ارتفاعات گلستان و با شدت كمتر براي ارتفاعات شمال شرق (شامل كپه داغ و آلا داغ و …) همراه با وزش باد شديد و كولاك و احتمال وقوع بهمن است

 

مناطق كوهستاني جنوب و جنوب غرب ایران:

پنجشنبه بتدريج از ساعت‌های بامداد استان‌ها و ارتفاعات ایلام (کان صیفی)، کرمانشاه (پرآو)، لرستان (اشترانکوه) و سپس ساعت‌های بعدازظهر چهارمحال بختیاری (زردکوه)، کهگیلویه و بویراحمد (دنا)، شمال خوزستان (کی نو) و شمال فارس (سپیدان) بارش باران و در ارتفاعات بارش برف همراه با وزش باد (گاهی شدید) خواهیم داشت. ☑️جمعه بارشها در غرب کشور تمام میشود احتمال مه و كاهش شديد دما مورد انتظار است.
اما همچنان در استانهای لرستان (اشترانکوه)، چهارمحال بختیاری (زردکوه)، کهگیلویه و بویراحمد (دنا)، خوزستان (کی نو)، غرب استان اصفهان (شاهانکوه)، یزد و ارتفاعات یزد و شمال غرب فارس (سپیدان) بارش باران در ارتفاعات بارش پراكنده برف گاهی با رعدوبرق و وزش باد (گاهی شدید) خواهیم داشت.

 

ارتفاعات شمال تهران:

صبح پنجشنبه شرايط نيمه ابري همراه با وزش باد شديد را تجربه ميكند بتدريج قبل از ظهر علاوه بر افزايش ابر و بارش برف ، وزش باد شديد و خيلي شديد در قله ها و خط الراس هاي مرتفع مانند توچال، خلنو و … همراه با كولاك شديد و كاهش ديد مورد انتظار است. طي عصر با افزايش قابل ملاحظه سرعت باد تداوم بارش برف شرايط جوي همراه با كولاك شديد و احتمال وقوع بهمن ادامه دارد.
اوايل صبح سامانه بارشي از منطقه خارج مي شود و عليرغم كاهش سرعت باد، با توجه به صاف شدن هوا، افت شديد دمايي مورد انتظار است.
روز جمعه با توجه به حجم زياد برف تازه در كوهستانها، احتمال وقوع بهمن در مناطق مستعد وجود دارد. از قرارگرفتن روي نقاب هاي برفي پرهيز شود.
با توجه به تابش خورشيدي و آلبيدوي بالاي پوشش برف و انعكاس بالاي نورخورشيد، تجهيزات كافي و مناسب توصيه مي شود.

 

 

این گزارش توسط جمعی از متخصصین هواشناسی کوهستان کشور تهیه شده است

سرکار خانم دکتر سمانه نگاه

جناب آقای دکتر نیما قریدمجتهدی

با کوهیران نیوز ، بروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های مجازی

آمار  بازدید:

207045 : بازدید کل
209 : بازدید امروز
318 : بازدید دیروز
9 : کاربران آنلاین
logo-samandehi

Powered by Diarylan.com