پيش بيني جوي مناطق كوهستاني كشور( روزهاي پنجشنبه و جمعه، ١٢و ١٣ اسفند ١٤٠٠)

هشدار وزش باد شديد و خيلي شديد در اكثر نواحي كوهستاني كشور
هشدار وقوع بارش هاي سيل آسا در زاگرس مركزي

طي روزهاي پنجشنبه و جمعه سامانه ناپايدار از سمت غرب و شمال غرب وارد كشور مي شود، بتدريج افزايش ابر، وزش باد شديد و بارش برف و باران از سمت نيمه غربي كشور آغاز مي شود.
براي ظهر پنجشنبه تا عصر جمعه علاوه بر نيمه غربي كشور، مناطق شمالغرب، البرز غربي، مركزي، بتدريج البرز شرقي و شمالشرق كشور، وزش باد شديد تا خيلي شديد، به تناوب بارش برف و كولاك مورد انتظار است.
كاهش ديد افقي و عمودي، خطر سقوط و پرتاب شدن، كولاك شديد و افت دمايي و سوزباد و احتمال پديده بهمن در شيب هاي مستعد پوشيده از برف از تبعات اين شرايط است
بتدريج طي جمعه علاوه بر مناطق مذكور، ارتفاعات مركزي و شرقي كشور نيز درگير فعاليت اين موج ناپايدار مي شوند و در اين مناطق علاوه بر وزش باد شديد، احتمال رعدوبرق و تگرگ وجود دارد.

ارتفاعات شمال تهران:
پنجشنبه: وزش باد شديد (بويژه ارتفاعات بالاي ٣٠٠٠ متر)، بتدريج ابرناكي و مه آلودگي و بارش پراكنده برف( بالادست)، طي ساعات بعدازظهر و عصر و شب، افزايش سرعت باد و تغيير به شرايط طوفاني
جمعه: وزش باد شديد تا خيلي شديد( شرايط طوفاني براي بالاي ٣٠٠٠ متر)، ابرناكي و مه آلودگي، بارش تناوبي برف و كولاك، احتمال بهمن در مناطق مستعد و همچنين در برخي مناطق احتمال رعدوبرق و تگرگ

مناطق كوهستاني جنوب و جنوبغرب ایران
پنجشنبه : بتدریج قبل از ظهر شروع بارشها در ارتفاعات چهارمحال بختیاری (زردکوه)، لرستان (اشترانکوه) شمال خوزستان (کی نو) و غرب استان اصفهان (شاهان کوه)، بارش باران ، احتمال رعدوبرق و تگرگ و در ارتفاعات بالادست بارش برف و كولاك خواهیم داشت، بتدریج تا بعدازظهر در کهگیلویه و بویراحمد (دنا) و در ساعت‌های شب تمام مناطق خوزستان و ارتفاعات ایلام، کرمانشاه و بوشهر و شمال فارس بارشها را خواهیم داشت. این سامانه وزش باد شدید و خيلي شديد را در بیشتر مناطق خواهد داشت.

جمعه : بارشها همراه با باد شديد و خيلي شديد، در استان‌های ذکر شده تا قبل از ظهر ادامه دارد و بتدریج برای بعدازظهر ضعیف می‌شود و در ارتفاعات زاگرس مرکزی، کرمان و بوشهر (بیرمی) پیش‌بینی می‌شود. وزش باد شدید بویژه در ارتفاعات تا اواسط روز جمعه وجود دارد.

در زاگرس مركزي بارش هاي شديد منجر به سيلاب و طغيان برخي رودخانه ها مي شود

مناطق شرقي و شمال شرقي:
پنج شنبه: آسمانی نیمه ابری با وزش باد در ارتفاعات کپه داغ، آلاداغ و هزارمسجد و بینالود
جمعه:ابری با وزش باد شدید (گاهی باد لحظه ای بسیار شدید و احتمال توفان)بارش باران و برف در پاره ای نقاط با رگبار و رعدوبرق و احتمال تگرگ

بر اساس هشدار سطح نارنجي سازمان هواشناسي كشور براي اكثر مناطق ياد شده، شرايط جوي براي صعود بويژه باتوجه به وزش باد شديد و خيلي شديد نامساعد است.

 

این گزارش توسط جمعی از متخصصین هواشناسی کوهستان کشور تهیه شده است

سرکار خانم دکتر سمانه نگاه

جناب آقای دکتر نیما قریدمجتهدی

با کوهیران نیوز ، بروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های مجازی

آمار  بازدید:

89325 : بازدید کل
374 : بازدید امروز
442 : بازدید دیروز
1 : کاربران آنلاین
logo-samandehi

Powered by Diarylan.com