پيش بيني جوي روزهاي پنجشنبه و جمعه( ٧ و ٨ بهمن ١٤٠٠)

فعاليت سامانه بارشي و سرد براي نيمه غربي و شمالي كشور( وزش باد شديد و خيلي شديد در مناطق مرتفع، بارش تناوبي برف، وقوع كولاك و احتمال بهمن)

بتدريج از عصر چهارشنبه سامانه بارشي از سمت شمالغرب و غرب وارد كشور مي شود.

افزايش ابر، وزش باد شديد و بارش برف آغاز مي شود
پنجشنبه، فعاليت اين سامانه براي ارتفاعات نيمه غربي كشور، شمال غرب ، ارتفاعات زاگرس، ارتفاعات استانهاي همدان، مركزي، زنجان، قزوين و البرز و همچنين دامنه هاي شمالي و جنوبي البرز غربي و مركزي، همراه با وزش باد شديد، بارش برف و كولاك و احتمال بهمن پيش بيني مي شود.
بتدريج براي بعدازظهر پنجشنبه، علاوه بر مناطق مذكور براي ارتفاعات البرز شرقي و خراسان شمالي، بارش برف و وزش باد شديد و كولاك و احتمال بهمن پيش بيني مي شود.

براي پنجشنبه در ارتفاعات زاگرس مركزي، بارش ها شديد همراه با وزش باد شديد بوده و در پايين دست احتمال جاري شدن سيلاب و وقوع رعدوبرق و تگرگ همراه است.

جمعه: بارش ها در نيمه غربي كشور به اتمام رسيده و بصورت پراكنده در شمالغرب بارش برف و وزش باد شديد پيش بيني مي شود. در ساير مناطق كاهش محسوس دما و پديده مه مورد انتظار است
براي روز جمعه همچنان در ارتفاعات البرز، وزش باد شديد در بعضي ساعات منجر به وقوع كولاك مي شود و بارش ها به دامنه هاي شمالي البرز ( استانهاي گيلان، مازندران و گلستان) بصورت بارش برف همراه با وزش باد شديد همراه است.

ارتفاعات شمال تهران:
از اواخر امروز، چهارشنبه افزايش ابر و وزش باد شديد آغاز شده و بارش برف به تدريج قله هاي مرتفع مانتد توچال و خلنو را شامل مي شود
پنجشنبه، به تناوب بارش برف همراه با وزش باد شديد و خيلي شديد، كولاك و احتمال وقوع بهمن براي مسيرهاي مستعد مورد انتظار است.
روز جمعه بتدريج كاهش ابر اتفاق افتاده اما همچنان در برخي ساعات وزش باد شديد شرايط را براي وقوع كولاك و سرمازدگي مهيا مي سازد. با توجه به حجم زياد برف تازه در كوهستان، از قرار گرفتن در مسير هاي بهمن خيز و همچنين استقرار روي نقاب هاي برفي پرهيز شود.

مناطق كوهستاني شمال شرق و شرق ایران
پنج شنبه نيمه ابری با وزش باد و بتدریج با ورود سامانه بارشی در ارتفاعات کپه داغ، آلاداغ افزایش وزش باد، افزایش ابر و بارش باران بتدریج باران و برف در اواخر وقت در بینالود و هزارمسجد بارش پراکنده پیش بینی می شود.
جمعه گاهی وزش باد شدید، بارش برف و در ارتفاعات آلاداغ و کپه داغ کولاک برف و مه و سپس با شدت کمتر در ارتفاعات هزارمسجد و بینالود خواهیم داشت.

 

در ساير نقاط كشور، وزش باد گاهي شديد، مهمترين پديده جوي است

 

 

این گزارش توسط جمعی از متخصصین هواشناسی کوهستان کشور تهیه شده است

سرکار خانم دکتر سمانه نگاه

جناب آقای دکتر نیما قریدمجتهدی

با کوهیران نیوز ، بروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های مجازی

آمار  بازدید:

55972 : بازدید کل
5 : بازدید امروز
12 : بازدید دیروز
0 : کاربران آنلاین
logo-samandehi

Powered by Diarylan.com